Dancers of Imagine Ballet Theatre and Alumni.

Imagine Ballet Theatre 2016 Company Members

(Updating)
Abby Bradley: 2012-present
Sonya Kryzhanovsky: 2012-present
Paige Larsen
Tessa Parkinson: 2004-2008, 2011-present
Aubrey Stone
Allison Umbrell

 

Imagine Ballet Theatre Alumni

Allysa Alger
Olivia Allred
Catherine Aoki
Charles Aoki
Jessica Barraza
Ashley Beckwith
Cozette Bennett
Isabelle Bennett
Emily Bingham
Lily Bosworth
MaCall Bowden (Utah Valley University Dance Dept)
Nicole Bowden
Alyse Brimhall
Molly Burnett
Caitlyn Cabral
Kalli Caldwell
Eden Chase (Sterling Scholar for Fremont H.S. Dance, 2011)
Emma Chase DeMeyer (Youth America Grand Prix, Top 12 Contemporary, 2013; Weber State Dance Department)
Maurin Chase
Severin Chase
Sylvia Chase
Anna Cheal
Naomi Child
Olivia Child
Alexa Christiansen
Chantel Christensen (University of Utah, Department of Ballet)
Madeline Compas
Seth Compas
Jessica Davis
Katie Davis
Danielle Dreis
Fred Dreis
Marquelle Dreis (Sterling Scholar, Ogden High)
Emma Duffin
Rachel Duffin (2013, Youth America Grand Prix)
Adrianne Durtschi (William F. Christensen Scholarship, U of U)
Kara Esplin
Dakota Fowers
Claire Garrett
Nickale Garza
Hana Gerber
James Steven Giles
Alicia Glasmann
Sarah Guyon (Joffery Ballet School New York) (Trainee at Nashville Ballet)
Kourteney Hadley
Abigail Hardin
Ashlee Harms
Clarissa Herring
Aryana Imani
Andrea Jackson (University of Utah, Department of Ballet)
Jennifer Jackson (Sterling Scholar, Fremont High; University of Utah, Department of Ballet)
Lonica Jacobson
Kinsey James
Chelsea Keefer (Ballet West, Corps Member; Tulsa Ballet, Company Member)
Madison Kramer
Madelyn Lakey
Vivian Malan
Elaina McFarland
Jodi McLean
Annie Michaelis Stubbs
Bailey Miles
Sierra Miles
Kaylee Myers
Lindy Myers
Joshua Millsap
Anais Monroe
Kaitlin Morgan
Claire Mortenson
Kara Nielson (University of Utah, Department of Ballet)
Sarah Oseguera
Deric Parkinson
Hana Piersanti
Brynn Poulsen
Kaitlin Poulter
Adam Richardson
Ashleigh Richardson
Cameron Robbins
Phoebe Rust Linford (2013, Youth America Grand Prix)
Carson Schoenfeld
Sara Schlagel (2013, Youth America Grand Prix; Sterling Scholar, Roy High)
Aubrie Smalley
Megan Smalley
Darren Smith
Aubrie Stone
Talia Swanke
Emily Taylor
Geneva Thompson
Reide Thompson
Chelsea Tribe
Abigail Walker
McKayla Woods
Savannah Wallace
April Werner (North Carolina School of the Arts)
Morgan West
Elizabeth Wheelwright
Tessa Whiting
Natalie Wiles (Weber State University, Dance Dept)
Aleksandra Winkler
Katerina Winkler
McKenna Wycherley

 

Catherine Aoki: 2008-2015
*2011, Youth America Grand Prix, 2nd Place. *2012, Winner Austin Ballet Summer Scholarship. *2013, Winner of Atlanta Ballet Summer Scholarship. *2013 and 2014, 2nd Place Contemporary, American Ballet Competition


Danielle Dreis – 2005
(2012-2014, Youth America Grand Prix; American Ballet Competition; 2014, Winner Interlochen Arts Academy Summer Scholarship)

Ashleigh Richardson -2008

(Youth America Grand Prix  Р2011, Top 12 Classical 2012, Top 24 Classical 2013, invited to New York Finals 2013)